Jak správně vytvářet a využívat otevřené vzdělávací zdroje? Zaměřeno na wikisystémy.
Osnova sekce
-
Vítáme Vás v kurzu Jak správně vytvářet a využívat otevřené vzdělávací zdroje? Zaměřeno na wikisystémy.
Tento kurz Vás uvede do problematiky otevřených vzdělávacích zdojů, zejména těch, které fungují na principu MediaWiki softwaru. Kurz Vám představí zásady správného vytváření a využívání otevřených vzdělávacích zdrojů.
Kurz vznikl za podpory projektu programu Éta 2 Technologické agentury ČR TL02000013 - Zajištění kvality otevřených vzdělávacích zdrojů: jak správně vytvářet a využívat volně dostupné studijní materiály.
Obsah celého díla je licencovaný pod Creative Commons BY 4.0 International. Uveďte původ 4.0 Mezinárodní (CC BY 4.0). Výjimku tvoří ilustrace a další materiály jež jsou licencovány pod licencí, pod níž byly zveřejněny.
Literatura:
- Petiška, E., Dlouhá, J., Pospíšilová, M., Dlouhý, J., Korhoňová, L. (2021). Metodika zajištění kvality otevřených vzdělávacích zdrojů pro vysokoškolské vzdělávání. Osvědčení č. 003-2021-COŽP, MPSV.
- Petiška, E. (2021) Portál: Otevřené vzdělávací zdroje. COŽP UK. Online dostupný na: https://www.enviwiki.cz/wiki/
Port%C3%A1l:Otev%C5%99en%C3% A9_vzd%C4%9Bl%C3%A1vac%C3%AD_ zdroje
-
V této lekci Vás seznámíme se základními pojmy, vlastnostmi, které by měl zdroj splňovat, aby mohl být označen za otevřený a s výhodami a nevýhodami otevřených vzdělávacích zdrojů.
-
Zajímavé odkazy a seznamy literatury k tématu Open Education Resources.
-
- Wiki ve výuce
- Když studenti píši Wikipedii ...
- Wiki provozované na Univerzitě Karlově
-
Zde si můžete psát své poznámky, postřehy a nápady během práce v tomto kurzu.Osobní Wiki funguje jako osobní stránka a nikdo jiný Vám do ní nemůže zasahovat.
-
Pod společnou Wiki stránkou naleznete několik otázek na které můžete odpovídat a podělit se tak s ostatními o své zkušenosti či názory s OER nebo si zkusit kolektivně vytvořit příběh.
Tato Wiki se chová podobně jako Wikipedie, kterou znáte. I zde mohou jednotliví účastníci zasahovat do textu, který byl vytvořen někým jiným, můžete zde přidávat komentáře ke stránkám a zobrazovat si hostorii editací.
-
Technické prostředí a způsob fungování OER může naplňovat znaky kvality po technické stránce, ale neodmyslitelnou součástí hodnocení kvality je také obsah na takto fungujících OER. V této kapitole nahlédneme právě na ty technické parametry na které je vhodné nezapomínat při tvorbě OER.
-
-
Odkaz obsahuje obrázek s popisky pro základní orientaci v prostředí Wiki
-
-
Mít představu o tom co budete vytvářet je důležité nejen předtím než začnete, ale i během celého procesu tvorby.
-
Zde si můžete stáhnout kontrolní seznam otázek pro tvorbu OER, které Vám pomohou na nic nezapomenout.
-
Při využívání OER WMS je vhodné si položit následující otázky: ,,Co od zdroje očekáváme, k jakým informačním potřebám ho zamýšlíme využít?” a ,,K čemu slouží daný zdroj, který chceme využít?” Právě díky uvědomění si našich potřeb a specifik zdroje, o jehož využití se rozhodujeme můžeme najít nejvhodnější OER WMS pro naše potřeby s ohledem na požadovanou kvalitu (například vysokoškolák by při studiu na zkoušky neměl využívat takové zdroje, jež jsou primárně designované pro nižší stupně vzdělávání).
-
Tato kapitola obsahuje:
-
-
V závěrečném testu si můžete ověřit své znalosti z kurzu.
-
Závěrečný test je povinný v případě, že chcete získat certifikát o absolvování kurzu.
-